Fransa Vizesi

(0212) 291 99 66 (pbx)
  444 31 02

Fransa Öğrenci Vizesi

Avrupa vatandaşı olmayan (yani Avrupa Ekonomik Alanı, Andora, Monako, İsviçre, San Marino ve Vatikan uyruklu olmayan) öğrenciler Fransa'da öğrenim görmek amacıyla, kalma süreleri 6 ayı geçecekse "öğrenci" ibareli uzun süreli bir vize alabilirler.

Ne olursa olsun turist vizesi ne Fransa'da ne de başka bir Avrupa Topluluğu ülkesinde daha sonra öğrenci vizesine dönüştürülemez.

Son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet fotoğrafınız (Fotoğrafın arka fonu beyaz ve yüzünüz doğrudan fotoğraf makinesine bakar şekilde olmalı)

En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportunuz, varsa eski pasaportlarınız

Daha önce Schengen vizesi aldıysanız ilgili vizenin fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

Gideceğiniz eğitim kuruluşundan okul kabul belgesi  

Öğrenciliğiniz devam etmiyorsa son diplomanızın fotokopisi

Öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz. Tatil dönemi dışında yurtdışına gidecekseniz okulunuzdan alınmış, eğitiminizden izninizin olduğunu belirten mektup.

Fransa'da kalacağınız sürece geçiminizi karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için gereken belgeler:

Size ve/veya anne, baba, eş, kardeşe ait;

Malvarlığı varsa tapuların, araç varsa ruhsatının fotokopisi

Kira geliri varsa kira kontratı fotokopileri

Fransa'daki eğitim ve yaşam giderleriniz sizin tarafınızdan karşılanmayacaksa bu giderleri karşılayacak kişiden alınacak İngilizce veya Fransızca olarak yazılmış sponsor mektubu

Çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.

Fransızca öğrenmek için herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın fotokopisi, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup

Vize başvuru formu  

Uçak bileti rezervasyonu  

18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvafakatname

Seyahatinizin süresini kapsayan 30.000 Euro seyahat sigortası